Istanbul Ayasofya Camii Nerede?(Mükemmel cevap)

Ayasofya Camii hangi semtte?

Tarihi bir yarımada içinde Fatih ilçesine bağlı bulunan Sultanahmet meydanında yer alan Ayasofya, İstanbul’da yapılmış olan en büyük Bizans kilisesi niteliğini taşımaktadır. Aynı bölümde tam üç defa inşa edilmiştir. İlk yapıldığı dönem içerisinde Megale Ekklesia adını almıştır.

Ayasofya Müzesi istanbul’un hangi semtindedir?

Ayasofya, İstanbul ‘ un Fatih ilçesinde yer alıyor. Sultanahmet’te bulunuyor.

Ayasofya Camisine nasil gidilir?

Ayasofya Camii ‘ne özel araçla giden insanlar vardır ancak Ayasofya ‘nın etrafında park alanı kısıtlı olduğu için toplu taşıma daha çok tercih edilmektedir. Toplu taşıma ile Ayasofya ‘ya gitmek için metro, Marmaray ya da vapur kullanılabilmektedir.

Ayasofya Cami nasıl bir yerdir?

Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da inşa ettiği en büyük kilise olan Ayasofya ‘nın günümüzdeki yapısı, tarih boyunca ilave ve restorasyonlarla inşa edilmiş olan 3’üncü bina. 73 yılları arasında Yunanlıların hakimiyet sürdüğü Byzantium kentinde ve bugünkü yerinde bir dini yapı olarak yer almış.

Ayasofya Camii hangi mahallede?

Ayasofya, İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunuyor ve Sultanahmet semti civarında yer alıyor. Camii etrafında Sultan II. Selim Türbesi, Sultan III.

Ayasofya cami hangi ilde?

Ayasofya İstanbul’un Fatih ilçesinde yer almaktadır. Fatih ilçesinde Sultanahmet semtinde bulunan Ayasofya Camisi boğazdan, haliçten ve İstanbul’daki bir çok köprüden görülebiliyor.

Ayasofya Camii Kim Yaptı?

İstanbul’un fethinin ardından Fatih Sultan Mehmet tarafından kiliseden camiye çevrilen Ayasofya, 1934 yılında Atatürk’ün direktifi üzerine Bakanlar Kurulu’nda alınan kararla ibadete kapatılıp müzeye çevrildi.

You might be interested:  Ankara Kırıkkale Otobüs Bileti Ne Kadar?(Mükemmel cevap)

Yenikapıdan ayasofyaya nasıl gidilir?

Yenikapı’dan Ayasofya ‘ya gitmek için Tramvay’a aktarma yapmak gerekir. Tramvay T1 hattının Aksaray durağına giderek Aksaray/ Laleli-İstanbul Ü. / Beyazıt-Kapalıçarşı/ Çemberlitaş/ Sultanahmet duraklarını geçerek Sultanahmet durağında indiğinizde Ayasofya ‘ya gelmiş olacaksınız.

Ayasofyaya nasıl girilir?

NASIL GİDİLİR? Ayasofya Müzesi eski İstanbul’un kalbi olan Sultanahmet bölgesinde yer alıyor. Ayasofya Müzesi’ne gitmek için en mantıklı yol Kabataş-Bağcılar tramvay hattını kullanarak Sultanahmet durağına kadar geldiğinizde inmektir. Sultanahmet durağına yürüyerek 3 dakika yürüyüş mesafesindedir.

Ayasofya hangi Otobüs gider?

Bu Otobüs hatları Ayasofya Müzesi yakınından geçiyor: 30D, 46Ç, 47E, 54E, 66, 74A, HVİST-12.

Üsküdar’dan Çamlıca camisine hangi Otobüs gider?

Bunun için Üsküdar ‘ dan 11A, 11D, 11E, 11F, 11K, 11L, 11ST, 11V, 11ÜS, 320, 9A, 9Ç, 9ÜD ve 9Ş otobüs hatları ile ulaşmak mümkündür. Bu otobüs hatlarına Üsküdar ‘ dan binip Çamlıca durağında inilmesi gerekir.

Avcılardan Ayasofya’ya nasıl gidilir?

Büyükçekmece, Esenyurt, Avcılar,Küçükçekmece, Bahçelievler taraflarından geliyorsanız Metrobüs ile Cevizlibağ durağında indikten sonra Kabataş-Bağcılar tramvayına aktarma yapınız. Tramvay ile Sultanahmet durağında indiğinizde Ayasofya Camii’ne ulaşabilrsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *