Fethiye Ölüdeniz Nereye Bağlı?(Çözülmüş)

Ölüdeniz, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir. Ölüdeniz kumsalı yüzde seksen iki oyla 2006 yılında Dünya’nın en güzel kumsalı seçilmiştir.

Fethiye Ölüdeniz arası kaç km?

Fethiye Ölüdeniz arası ortalama 14 ( km ) mesafede ve araçla yaklaşık yarım saat(30 dakika) kadar sürmektedir. Muğla Ölüdeniz arası ortalama 131 ( km ) mesafede ve araçla yaklaşık 2 saat 15 dakika kadar sürmektedir.

Ölüdeniz hangi köyde?

Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz, Ege Bölgesi’nde yer alır. Fethiye ‘ye 12 kilometre uzaklıkta bulunan Ölüdeniz ‘in doğusunda Seydikemer, kuzeybatısında Dalaman, güneyinde Akdeniz ile komşudur. Teke Yarımadası’nda yer alan Ölüdeniz ‘e Fethiye ‘den çamlar arasında virajlı yollardan geçerek ulaşılır.

Ölüdeniz’in adi neden Ölüdeniz?

Oğlu oracıkta, kayalıklarda can vermiş. Kayaların üzerinde sevdiğini bekleyen Belcekız da kendini kayalardan atıp intihar etmiş. İşte o gün bu gündür kızın öldüğü yere Belcekız, oğlanın öldüğü yere Ölüdeniz denir.

Fethiye nereye aittir?

Coğrafi konum. Fethiye, Akdeniz Bölgesi’nin batısında, Muğla iline bağlı bir ilçedir. Yüzölçümü 3.059 km²’dir. Muğla ili de dahil en geniş yüzölçümüne sahiptir.

Ölüdeniz plajı ücretli mi?

Burası, ücretsiz olup genelde denizi dalgalı olabiliyor. Sahil boyunca sıralanmış teknelerle saatlik veya sabahtan akşama kadar süren Ölüdeniz tekne turları bulunmakta. Kumburnu Plajı, Ölüdeniz Tabiat Parkı içerisinde bulunduğundan tabiat parkına girişte ödediğiniz ücret haricinde bir giriş ücreti ödemiyorsunuz.

You might be interested:  Istanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Nerede?(Doğru cevap)

Fethiye merkezden Kelebekler Vadisi’ne nasıl gidilir?

Kelebekler Vadisi ‘ne ulaşmak için öncelikle Fethiye Ölüdeniz’e gelmeniz ardından, Ölüdeniz’den kalkan teknelere binmeniz gerekmektedir. Bu tekne sizi 20 TL karşılığında Ölüdeniz’den alıp Kelebekler Vadisi ‘ne direk olarak götürüyor. Yaklaşık 25-30 dakikada vadiye varabiliyorsunuz.

Ölüdeniz de nerede denize girilir?

Fethiye Plajları ve Ölüdeniz Çevresindeki Koylar

  • Ölüdeniz.
  • Kelebekler Vadisi.
  • Kabak Koyu.
  • Kıdrak Koyu.
  • Çalış Plajı
  • Günlüklü Koyu.
  • Katrancı Koyu.

Ölüdeniz nerede bulunur?

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz beldesinde yer alan Ölüdeniz; Anadolu’nun güneybatısında bulunan Teke Yarımadası’nda yer alır.

Kelebekler Vadisi nereye bağlı?

Ölüdeniz Kelebekler Vadisi, Muğla Fethiye’de yer alıyor. Fethiye Ölüdeniz’e ulaştıktan sonra oradan kalkan teknelerle Kelebekler Vadisi ‘ne ulaşabilirsiniz. Farklı koylardan tekne kiralayarak ulaşmak da mümkün.

Ölüdeniz’in özellikleri nelerdir?

Ölüdeniz adı gibi oldukça sakindir ve kıpırtısızdır. Deniz kulağı adı verilen lagün oluşumlarından biri olan Ölüdeniz adeta durgun bir gölü andırmaktadır. Kışın fırtınalı günlerde yakın sahillerde dev dalgalar oluşsa bile Ölüdeniz sakinliğini korumaktadır.

Fethiye nerenin kazası?

Fethiye ülkemizde Akdeniz bölgesinde olup Muğla iline bağlı bir ilçedir.

Istanbuldan Muğla Fethiye ye nasıl gidilir?

İstanbul Fethiye arası otobüs seferleri ortalama olarak 15 saat sürmektedir. Bu yolculuk direk olarak Fethiye Otogarı’nda sonlanmaktadır. Yaklaşık olarak 120 – 130 TL olan yolculuk ücretinin ardından ardından yaklaşık olarak 15 TL’lik taksi ücreti ile merkeze ulaşabilir ya da firmaların servisini kullanılabilir.

Fethiye’ye nereler yakın?

Muğla’nın doğu kıyılarında yer alan Fethiye, Ege bölgesinde olarak bilinse de resmi olarak Akdeniz bölgesinin sınırları içerisinde bulunmaktadır. Muğla’nın yine doğusunda bulunan Seydikemer ilçesi ve kuzeybatısında bulunan Dalaman ilçesiyle komşudur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *