Fethiye Hangi Ile Bağlı?(Soru)

Fethiye, Akdeniz Bölgesi’nin batısında, Muğla iline bağlı bir ilçedir. Yüzölçümü 3.059 km²’dir. Muğla ili de dahil en geniş yüzölçümüne sahiptir. Doğu ve güneydoğusu Antalya ili, güneyi, güneybatısı ve batısı Akdeniz, kuzeybatısı Dalaman ilçesi, kuzeyi Denizli ve Burdur illeriyle çevrilidir.

Muğla Fethiye hangi bölgede?

Fethiye; İzmir, Muğla, Antalya karayolu üzerinde bulunmaktadır. Muğla’nın en geniş yüzölçümüne ve nüfusa sahip ilçesidir. Coğrafi olarak Fethiye ‘nin doğu ve güneydoğusunda Antalya bulunmaktadır. Fethiye ‘nin güneyinde, batısında ve güneybatısında Akdeniz bulunmaktadır.

Fethiye haritada nerede?

Fethiye, Türkiye ‘nin batısındaki Ege bölgesinde bulunan Muğla ilinin yaklaşık 146 bin nüfuslu bir ilçesidir. Ancak ilçe olarak Akdeniz bölgesi sınırları içinde yer alır. Fethiye ilçesi, Muğla’nın ilçelerinden doğuda Seydikemer ve kuzeybatıda Dalaman ilçeleriyle birlikte kuzeyde de Denizli’nin Çameli ilçesiyle komşudur.

Fethiye Eskiden nereye bağlı?

Cumhuriyetin kurulmasıyla beraber Muğla İline bağlanan ilçenin ismi 1934 yılında;1913 yılında Şam’dan havalanarak bir süre sonra Teberiye yakınlarında uçağı düşürülerek şehit olan ilk pilotlarımızdan Fethi Bey’in ismi anısına Fethiye olarak değiştirilmiştir.

Muğla Ege mi akdeniz mi?

Muğla, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık yirmi dördüncü şehri. 2020 itibarıyla 1.000.773 nüfusa sahiptir. Ege Bölgesi’nde, topraklarının küçük bir kısmı Akdeniz Bölgesi içine giren, Ortaca, Dalaman, Köyceğiz, Fethiye, Marmaris, Milas, Datça ve Bodrum gibi tatil yöreleri ile ünlü bir yerleşim yeridir.

You might be interested:  Ankara Doğa Koleji Nerede?(Mükemmel cevap)

Fethiye Ölüdeniz Ege mi akdeniz mi?

Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz, Ege Bölgesi’nde yer alır. Fethiye ‘ye 12 kilometre uzaklıkta bulunan Ölüdeniz ‘in doğusunda Seydikemer, kuzeybatısında Dalaman, güneyinde Akdeniz ile komşudur.

Istanbul Fethiye hangi yoldan gidilir?

İstanbul Fethiye yol güzergahı: İstanbul – İzmit – Sakarya – Kütahya – Afyon – Burdur – Tefenni – Çavdır – Söğüt – Kemer – Fethiye güzergâhını izleyebilirsiniz.

Antalya Fethiye arasi ne kadar?

Araba ile Fethiye ile Antalya arası mesafe Fethiye ve Antalya arasındaki mesafe karayoluyla 194 kilometre. Fethiye ile Antalya arasındaki mesafe arabayla yaklaşık 2 saat ve 23 dakika sürmektedir.

Fethiye Marmaris’e yakın mı?

Peki Fethiye nereye bağlı?: Fethiye, Muğla iline bağlı 13 ilçeden biri. Aşağıdaki haritada gördüğünüz gibi Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer alıyor. Doğusunda Antalya, batısında Marmaris bulunuyor. Türkiye’nin güneybatısında bulunan bu güzel belde, zengin coğrafyasıyla Muğla’nın en kalabalık ilçesi.

Fethiye’ye nereler yakın?

Muğla’nın doğu kıyılarında yer alan Fethiye, Ege bölgesinde olarak bilinse de resmi olarak Akdeniz bölgesinin sınırları içerisinde bulunmaktadır. Muğla’nın yine doğusunda bulunan Seydikemer ilçesi ve kuzeybatısında bulunan Dalaman ilçesiyle komşudur.

Türkiye haritasında Muğla nerededir?

Muğla Hangi Bölgede? Muğla ili Türkiye ‘nin güneybatısında yer almaktadır. Muğla ili Ege bölgesinde sayılsa da hem Akdeniz Bölgesinde hem de Ege bölgesinde ilçeleri bulunmaktadır. Muğla hem Ege bölgesi hem de Akdeniz bölgesi ilidir.

Fethiyede hayat pahalı mı?

Hemen cevap vermek gerekirse Fethiye’de hayat tahmin ettiğiniz kadar da pahalı değildir. Diğer turizm bölgelerinden Bodrum yada Marmaris ile kıyaslandığı zaman ise çokta uygun kalmaktadır.

Fethiye’nin eski ismi nedir?

Muğla ilindeki konumu. Fethiye, Muğla ilinin 13 ilçesinden birisi ve ilçenin yönetim merkezi olan şehir. Kentin eski adı Meğri’dir. Bu adın, Rumların “uzak diyar” anlamına gelen Makri adlandırmasından türediği düşünülmektedir.

You might be interested:  Ankara Dikmene Nasıl Gidilir?(Doğru cevap)

Istanbul Fethiye arası kaç saat sürer?

İstanbul – Fethiye arası otobüs ile ne kadar sürüyor? İstanbul – Fethiye arası otobüs yolculuğu ortalama 12sa 55dk sürmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *