Antalya Nerede Hangi Bölgede?(Soru)

Tamamı Akdeniz Bölgesi‘nin batısında yer alır ve Antalya Körfezi’yle Batı Torosların arasında kurulmuştur. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin beşinci büyük ilidir. Güneyinde Akdeniz, batısında Muğla, kuzeyinde Burdur ve Isparta, kuzeydoğusunda Konya, doğusunda ise Karaman ve Mersin illeri vardır.

Antalya hangi bölgeye yakın?

Tamamı Akdeniz Bölgesi ‘nin batısında yer alan Antalya, Batı Toroslar ile Körfez arasında kurulmuş bir şehirdir. Güney kısmında Akdeniz, Batısında Muğla ve kuzeyinde ise Burdur ile Isparta yer almaktadır. Ayrıca kuzeydoğusunda Konya ile beraber Karaman ve mersin illeri bulunur.

Antalya’nın ilçesi neresidir?

Antalya ‘ nın ilçeleri sırasıyla; Akseki, Aksu, Alanya, Demre, Döşemealtı, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Kaş, Kemer, Kepez, Konyaaltı, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Muratpaşa, Serik şeklindedir.

Antalya kaç yıllık şehir?

Buraya onun adı verilerek Attaleia dendi. Zaman içinde Atalia, Adalya diyenler oldu. Antalya, onun adından gelmektedir. Yapılan arkeolojik kazılarda Antalya ve bölgesinde, günümüzden 40 bin yıl önce insanların yaşadığı ispat edilmiştir.

Antalya hangi ilimizde?

Antalya ili Türkiye’nin güneybatısında 29° 20′-32°35′ doğu boylamları ile 36° 07′-37° 29′ kuzey enlemleri arasındadır. Antalya ‘nın tamamı Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer alır ve Antalya Körfezi’yle Batı Torosların arasında kurulmuştur. Yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin beşinci büyük ilidir.

You might be interested:  Ankara Asliye Ceza Mahkemesi Nerede?(Doğru cevap)

Antalyaya hangi şehirler yakın?

Güneyinde Akdeniz, batısında Muğla, kuzeyinde Burdur ve Isparta, kuzeydoğusunda Konya, doğusunda ise Karaman ve Mersin illeri vardır.

Türkiye haritasında Antalya nerede?

Antalya ili Türkiye ‘nin güneyinde bulunan Akdeniz Bölgesinin batı kesiminde yer almaktadır. Kuzeyinde Isparta, kuzeydoğusunda Konya, doğusunda Karaman ve Mersin, batısında Muğla ve kuzeybatısında Burdur illeriyle de komşudur.

Antalyanin Ilceleri kac tane?

Antalya ilinde 19 tane ilçe vardır.

Antalyanin en buyuk ilcesi neresi?

Mehmet ÇINAR/ ANTALYA, (DHA) – TÜRKİYE’de nüfus sıralamasında beşinci büyük il olan Antalya’nın en kalabalık ilçesi olan Kepez, 574 bin kişilik nüfusuyla 81 ilin 43’ünü geride bıraktı. Muratpaşa 38, Alanya 24, Manavgat 12, Konyaaltı 6 ve Serik 3 il nüfusunu geçen ilçeler olarak sıralandı.

Antalyanın en güzel ilçesi hangisi?

1. Kaş Son dönemlerde özellikle Çukurbağ Yarımadası oldukça rağbet gören bir sahil beldesi olan Kaş, Bodrum’u andıran beyaz boyalı evleri, dar sokakları ve eşsiz manzarası ile nefes kesici bir yer.

Antalyaya gitmenin en iyi yolu nedir?

Antalya ‘ya uçak yolculuğu yaparak kısa sürede varabilirsiniz. Çok sayıda havayolu şirketinin Antalya ‘ya direkt uçak seferleri mevcuttur. Ayrıca şehirlerarası otobüs terminallerinden hemen hemen her saat seferler düzenlenmektedir. Antalya ‘ya gitmenin bir diğer yolu da deniz otobüsleridir.

Antalya kaç yılında il oldu?

Dünya Savaşı’na kadar Osmanlı Sancağı olarak kalmıştır. Kurtuluş Savaşı başlangıcında ise kısa bir süre İtalyanlar tarafından işgal edilmiştir. 9 Temmuz 1921 tarihinde İtalyanların Antalya ‘yı işgali sona ermiş bu tarihten sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ili olmuştur.

Antalya hakkında kime ait?

Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuştur. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle (M.Ö. 133) bir süre bağımsız kalan kent, daha sonra korsanların eline geçmiştir.

You might be interested:  Istanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Nerede?(En iyi çözüm)

Antalya ilçeleri merkeze kaç km?

Antalya ve İlçeleri Arası Mesafeler Antalya ↔ Aksu 11.5 km. Antalya ↔ Alanya 121.0 km. Antalya ↔ Demre 95.9 km. Antalya ↔ Döşemealtı 18.0 km.

Antalya merkez hangi semt?

Muratpaşa, Antalya ‘nın merkez ilçesidir. İlçe, yıl boyunca milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Ibradı nereye yakın?

İbradı, Türkiye’nin güneyinde Akdeniz Bölgesinde bulunan Antalya ilinin yaklaşık 3.000 nüfuslu bir ilçesidir. İbradı ilçesi, Antalya’nın ilçelerinden batısında ve güneyinde Manavgat, doğusunda Akseki ilçeleriyle birlikte kuzeyinde de Konya’nın Derebucak ilçesiyle de komşudur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *