Antalya Da Ne Yetişir?(Soru)

Tarım ürünleri içinde en çok buğday, arpa ve yulaf yetişmektedir. Ayrıca pamuk, susam, soğan, yer fıstığı, nohut, 35 bin hektar üzerinde sebze yetişmektedir. Seracılıkta en ileri olan ilimizdir. 32 bin hektarlık seralarda domates, biber, fasulye, patlıcan, hıyar, kavun ve karpuz yetiştirilir.

Antalyada yetişen meyveler nelerdir?

Antalya İle Özdeşleşmiş 7 Meyve

 1. 1- Frenk Yemişi. Halk dilinde “Dikenli İncir”, ”Babutsa”, ”Kaktüs Meyvesi ” ve “Kaynanadili” olarak da anılan Frenk yemişi; başta Gazipaşa bölgesi olmak üzere Antalya ‘da bolca yetişir.
 2. 2- Turunç
 3. 3- Şadok.
 4. 4- Bergamot.
 5. 5- Zerdali.
 6. 6- Hurma.
 7. 7- Muşmula.
 8. Bonus: Ve Tabi ki PORTAKAL

Antalya Manavgat’ta ne yetişir?

Antalya Manavgat Havzasında Desteklenen Tarım Ürünleri Nelerdir?

 • Buğday (Ekmeklik)
 • Buğday (Makarnalık)
 • Mısır Dane.
 • Pamuk.
 • Zeytinyağı

Antalya’da incir yetişir mi?

Antalya sahil kesiminden 600 metre rakımına kadar yerlerde incir fidanını rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.Yüksek olan rakımlarda incir fidanlarını soğuk vurma ihtimali yüksektir.

Antalyada hangi hayvancılık yapılır?

Antalya, Türkiye hayvancılığına en büyük katkıyı küçükbaş hayvan varlığı ile yapmaktadır. İlin arazi yapısı nedeniyle hayvan varlığında kıl keçisi en büyük payı almaktadır. Yayla kesimlerinde kıl keçisi ve koyunculuk, kısmen süt sığırcılığı, sahilde ise süt sığırcılığı ve tavukçuluk ağırlık kazanmaktadır.

You might be interested:  Ankara Kolej Hangi Ilçeye Bağlı?(Soru)

Antalyada en çok hangi meyve ve sebze yetişir?

Mandalina, limon, greyfurt Antalya ‘nın başta gelen gelir kaynağıdır. Zeytincilik oldukça gelişmiştir. Meyvecilikte çok ileri durumdadır. Elma, armut, erik, ayva, şeftali, kayısı, üzüm, iğde, keçiboynuzu, kızılcık ve diğer meyveler yetişmektedir.

Erzurum en çok ne yetişir?

Buğday, arpa, çavdar, fiğ (hayvan yemi), mercimek, pancar, ayçiçeği, korunga yetişir. Yetişen sebze yeterli olmayıp, ihtiyacının mühim kısmı güney illerden gelir. Meyve olarak, elma, armut, erik, vişne, kiraz, ceviz, ayva, kayısı ve kızılcık yetişir. Erzurum ve Pasinler ovasında sulama tesisleri yapılmıştır.

Antalya Manavgat Neyi Meşhur?

Manavgat Bölgesindeki En İyi Gezilecek Yerler

 1. Apollo Tapınağı 5.062. Tarihi Yerler • Eski Kalıntılar.
 2. Köprülü Kanyon Milli Parkı 500. Ulusal Parklar • Kanyonlar.
 3. Side Anfi Tiyatrosu. 3.246. Eski Kalıntılar.
 4. Novamall Manavgat AVM. 263.
 5. Oymapınar Barajı 291.
 6. Manavgat Şelalesi. 2.377.
 7. Side Müzesi. 1.286.
 8. Side Antik Kenti. 298.

Side nin neyi meşhur?

Side’nin en meşhur yemeklerinin başında sac kavurması geliyor. Mutlaka denemelisiniz. Bunun dışında arapaşı, sebzeli kebap, patlıcan reçeli, turunç reçeli, laba, hibeş gibi farklı lezzetleri de deneyebilirsiniz.

Antalya’da hangi ağaçlar yetişir?

Süveyş Kanalı`nın inşaatında, demiryollarının yapımında, Selçuklar devrinde Alanya ve Antalya tersanelerinde yapılan gemilerin ve evlerin kerestesi bu ormanlardan sağlanmıştır.

Kaktüs meyvesi ülkemizde nerede yetişir?

Anavatanı Güney Amerika ülkesi Meksika olarak bilinse de Türkiye’de Akdeniz ve Ege kıyı sahil şeridinde de yetişebilmektedir. Bölgelerden de anlaşılacağı üzere Frenk yemişi olarak da bilinen Kaktüs İnciri sıcak ve kurak bölgelerde yetişen bir meyve türüdür.

Dikenli incir nerelerde bulunur?

Halk arasında “Frenk yemişi” veya “Kaynana dili” olarak da bilinen dikenli incir, Mersin’in Tarsus ilçesinde kırsal bölgede bulunan 36 köyde doğada kendiliğinden yetişiyor.

You might be interested:  Metro Ile Istanbul Havalimanına Nasıl Gidilir?

Kaktüs meyvesi hangi şehirde yetişir?

Ülkemizde Antalya, Mersin ve Adana gibi sıcak iklime sahip illerde yetişen dikenli incir(Hint inciri) faydaları ile sizleri şaşırtacak. Frenk yemişi, kaktüs meyvesi gibi isimlerle de anılan dikenli incirin en önemli faydaları neler, gelin birlikte göz atalım.

Antalya ilinin gelişmesinde hangi sektör daha etkilidir?

Tarım. Antalya ili sahip olduğu Antalya Ovası ile tarımsal potansiyel ve ekolojik uygunluk açısından Türkiye tarımında önemli bir yere sahiptir. Antalya topraklarının beşte birinde tarım yapılan bir bölgedir.

Antalya’daki sanayi faaliyetleri nelerdir?

Başlıca sanayi tesisleri, Antalya, Elektrometalürji Sanayi T.A.Ş.’nin Ferrokrom ve Karpit Fabrikası, Pamuklu Dokuma Fabrikası, pil, bahçe traktörü, kiremit, tuğla, mobilya, un, çırçır, konserve, bisküvi, yağ, meyve ve sebze fabrika ve atelyeleridir.

Antalya neyi ile meşhur?

Antalya ilimizin en meşhur yiyecekleri ve içeceklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 • Hülüklü (Gülüklü) Çorba.
 • Enginarlı Girit Kebabı
 • Alanya Bohçası
 • Gökçesu Pilavı
 • Muz Tatlısı (Finike Usulü)
 • Tahinli Antalya Piyazı
 • Laba Dolması
 • Toros Salatası

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *